30 kwietnia 2019 r. upłynął termin składania deklaracji podatkowych za przychody uzyskane w 2018 r. Różne sytuacje losowe, jak również zwykłe zapomnienie, mogły spowodować, że deklaracja PIT nie została wysłana na czas.

Co w tej sytuacji należy zrobić?

Przede wszystkim zachować zimną krew. Kilkudniowe opóźnienie wcale nie musi skutkować poważnymi karami. Aby uniknąć bolesnych konsekwencji trzeba jak najszybciej złożyć deklarację podatkową załączając do niej pismo zwane czynnym żalem.
Czynny żal jest to donos na samego siebie o niedopełnieniu obowiązku podatkowego, w którym należy również wyjaśnić co było przyczyną niedopełnienia tego obowiązku. Należy także pamiętać o uiszczeniu wszelkich należności wobec Urzędu Skarbowego. Od 2019 roku niezłożenie deklaracji PIT w terminie nie będzie wiązało się z utratą takich przywilejów jak:

• Wspólne rozliczenie PIT z małżonkiem

• Rozliczenie jako osoba samotnie wychowująca dziecko

Od 2019 r ruszyła usługa Twój-e PIT w Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów. Za jej pośrednictwem podatnicy mieli dostęp do rozliczenia PIT za 2018 rok. Po pobraniu Twojego e-PIT można było zaakceptować formularz, edytować go (dodając ulgi, odliczenia i OPP), odrzucić lub pozostawić bez zmian. W przypadku ostatniej opcji jeżeli podatnik nie dokonał żadnej czynności formularz został zaakceptowany automatycznie przez system po upływie terminu składania zeznań rocznych.
Dzięki temu osoby rozliczające się w PIT -37 lub PIT 38 unikną nie złożenia rozliczenia rocznego na czas.
Co za tym idzie, nie będą ciążyły na nich żadne konsekwencje. W przypadku nieprawidłowości można złożyć korektę.

Autor: Judyta Dąbrowska

Co jeśli Twój spóźnialski klient nie złożył deklaracji PIT?
06 maja 2019

Przystąp do OSCBR

668 465 054  Pon- Pt : 9 -17